Katamino - recenzja

28 kwietnia 2017 r.

Katamino - recenzja

image

Dziś pod lupę wziąłem Katamino, czyli nasze niedawne odkrycie. Grę/układankę znaliśmy z opowieści, ale pierwszy raz wypróbowaliśmy ją dopiero w święta. Przyniósł ją dla Alka Zajączek:) Ale od początku; co to właściwie jest?

Jest to logiczna układanka składająca się z kilku lub kilkunastu klocków w różnych kształtach (takie drewniane tetris). Wszystko wykonane jest z drewna i już przy pierwszym kontakcie widać, że wysokiej jakości. Klocki są dość ciężkie, powleczone kolorową warstwą farby (trudno ścieralnej - oczywiście jak się często gry używa, a gwarantuję, że tak, to siłą rzeczy farba zaczyna nieco schodzić...) i całkiem duże. W opakowaniu jest jeszcze sztywna, zafoliowana książeczka z informacjami, jak można wykorzystać te kilkanaście klocków (pentamin) i drewnianej podstawki-planszy. W pudełku znajdziecie jeszcze drewniany suwak, dzięki któremu oznaczać będziemy stopień trudności danego zadania.

Zasady: wybieramy konkretne klocki (wskazane w książeczce) dla konkretnego stopnia trudności. Bierzemy np. trzy klocki i ustawiamy suwak na poziomie 3. Naszym zadaniem będzie takie ułożenie klocków w powstałej na planszy foremce, aby wszystkie się tam idealnie zmieściły. Dokładając klocki, przesuwamy również znacznik trudności i w ten sposób jest nam już trudniej z ułożeniem pentamin. Od 5 klocków wzwyż trzeba już nieźle pogłówkować... Nie ma tu wielkiej filozofii, ale pomyśleć trzeba i to jest bardzo duży atut tej gry!

Katamino to gra/układanka dla każdego. Świetnie bawi się przy niej zarówno moja teściowa (!), jak i mój trzy i pół letni syn. Oczywiście maluch układa teraz 3 klocki, próbuje 4, ale z czasem będziemy dokładać ich liczbę. Klocki można też układać pionowo, a przykłady wskazane są w załączonej książeczce. Układanka jest bardzo wciągająca i zdarza się, że siedzę przy niej nawet godzinę...

Gra jest z pewnością warta polecenia! Jest to też jedna z fajniejszych znanych mi na rynku gier logicznych dla dzieci! Co warte uwagi, Katamino dostępne jest również w innych wersjach: m.in podróżnej oraz dwuosobowej.

Plusy:
+ solidne wykonanie, wysoka jakość (drewno)
+ proste zasady
+ ćwiczy umysł
+ może w nią grać już trzylatek

Minusy:
- cena

image

image

image

image

image

image

Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie