Geniusz Go

Geniusz Go to szybka i prosta gra logiczna, która fajnie działa jako przerywnik między dłuższymi grami. Sprawdza się również jako przyjemna gra rodzinna, w którą można grać zarówno z dziećmi jak i starszymi graczami.

W małym pudełku znajdziecie 126 żetonów (6 kolorów po 21 żetonów), jeden duży żeton ze skrótem zasad oraz instrukcję. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy i powinna trwać nie dłużej niż 20 minut.

image

Grę wygrywa osoba, która zdobędzie jak najwięcej punktów…? Nie tym razem. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zbierze 7 żetonów we wszystkich 6 kolorach (lub 5 żetonów we wszystkich kolorach w rozgrywce dla 4 graczy). Jak to zrobić?

Na środku stołu umieszczamy stos żetonów, które wcześniej przewróciliśmy kolorami do dołu. Następnie wybieramy losowo trzy żetony i układamy obok stosu. Na tym kończy się przygotowanie do gry! Teraz rozpoczyna się nasza rozgrywka.

image

W swojej kolejce gracz losuje żeton ze stosu i układa obok odkrytych już żetonów.

Jeśli kolor odkrytego żetonu odpowiada kolorowi jednemu z żetonów ze środka pola, gracz może zabrać te żetony (w tym kolorze) do siebie.

image

Jeśli żeton różni się od tych, co zostały już odkryte, dołącza się go do puli ogólnej.

image

I tu zaczyna się zabawa, ponieważ w przypadku trafienia, każda osoba ma wybór: może zabrać żetony do siebie i zakończyć kolejkę, albo może próbować dalej i dobierać kolejne żetony. Jeśli uda się znów trafić z kolorem, gracz może zabrać wszystkie żetony (w kolorach, które wylosował). Jeśli jednak dobrany kolejny kolor okazał się nietrafiony, żaden żeton nie trafia do gracza, a do puli ogólnej, którą może zgarnąć następna osoba…

Dodatkowe zasady:
- „dubel”: gdyby gracz zdecydował się dalej dobierać żetony i wylosował dwa takie same kolory, żaden z żetonów nie trafia do gracza, a do puli ogólnej,

image
- dodatkowe zagranie: jeśli gracz uzbiera 7 żetonów w jednym kolorze, może rozegrać dodatkową kolejkę,
- „kolejka najsłabszego koloru”: zamiast dobierać żeton z puli, gracz może zabrać ze środka do siebie żeton lub żetony tego koloru, który posiada w najmniejszej ilości (w poniższym przykładzie najsłabszym kolorem jest fioletowe kółko),

image
- jeśli na początku kolejki każdego gracza w puli jest mniej niż 3 żetony, należy je uzupełnić ze stosu.

Jak widać, zasady nie są rozbudowane, można je każdemu wytłumaczyć i od razu przystąpić do gry. Sama rozgrywka jest dość ciekawa i wymaga podejmowania nieustannych wyborów (zabieramy żetony, czy próbujemy dalej…). Rachunek prawdopodobieństwa też gra tu istotną rolę: z każdym ruchem odkrywamy żetony i widzimy co już jest na stole, a co czeka jeszcze na odkrycie…  Losowość jest spora, ale taki właśnie jest po prostu urok tej gry.

Podsumowując: gra jest interesująca, można ją zabrać wszędzie (małe i poręczne pudełko) i można w nią grać praktycznie z osobą w każdym wieku (7+). Jest losowa, a to nie każdemu się zawsze podoba. Nie ma też rozbudowanych zasad, co dla jednym jest atutem, ale dla innych wręcz przeciwnie. Jeśli jednak szukasz „lekkiej” i szybkiej gry, w którą bez problemów zagrasz z niedoświadczonym graczem, powinieneś wypróbować Geniusza Go!

Moja ocena: 3+/5

Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie